רחם אחורי – הרחם האחורית

רחם אחורי - הרחם האחורית

מהי רחם אחורית? (רחם אחורי)

רחם קדמית, שהיא המצב השכיח יותר, עולה מכיוון הנרתיק ומתעקלת קדימה לכיוון הבטן. רחם אחורית לעומת זאת, מתעקלת אחורה לכיוון הגב כשהיא נשענת, או לוחצת על המעי הגס. לרחם האחורית יש מספר דרגות התלויות ברמת העיקול שלה, כלפי הגב. ככל שהרחם מעוקלת יותר כלפי הגב כך היא אחורית יותר. כשהרופאים אומרים שהרחם "מאוד אחורי" הכוונה היא בדרך כלל שהיא ממוקמת ממש מעל המעי, או מקופלת כך שהיא לוחצת עליו.

כיצד הופכת הרחם לאחורית?

בניגוד לגישה המקובלת, הטוענת כי ברוב המקרים רחם אחורית הוא מצב מולד, רפואת הרחם המסורתית מכירה בכך כי פעמים רבות הסיבה לרחם האחורית היא בנפילה או מכה חזקה על הגב התחתון, לעתים אף בילדות המוקדמת. כיוון שהרחם מחוברת בשתי רצועות חזקות אל אזור עצמות עמוד השדרה התחתונות (סאקרום), הפגיעה בנקודת החיבור מושכת את הרצועות המחוברות אליה ויוצרת הדבקויות שעם הזמן מביאות את הרחם למצב אחורי. במקרים רבים כאשר הרחם היא אחורית, ניתן לחוש במישוש את מקום הפגיעה בגב. גורמים נוספים שיכולים להביא את הרחם למצב אחורי הם ניתוחים, אנדומטריוזיס ודלקות חוזרות באזור האגן, שיכולים לגרום להדבקויות באזור וליצור את התופעה.

לאלו בעיות עלולה לגרום אחורית?

כאשר הרחם אינה במקומה, הדבר יכול לגרום לבעיות באספקת הדם אליה, ואל האיברים שסביבה. כאשר אספקת הדם לרחם נמוכה הדבר יכול להביא לכאבים בזמן הווסת, לבעיות פוריות ולכאבים ביחסי מין. כיון שהרחם האחורית נשענת על המעי, היא יכולה לגרום להצרה של המעי ולעצירות. עצירות כזו תחמיר בדרך כלל לקראת הווסת. מצב של רחם אחורית יכול להיות מלווה גם בכאבי גב.

כיצד ניתן לטפל ברחם האחורית?

הסימפטומים של רחם אחורית אינם גזירה משמים ופעמים רבות ניתן לטפל בהם בהצלחה. זאת מכיוון שברוב המקרים הסיבה לסימפטומים אינה הרחם האחורית עצמה, אלא ההדבקויות וחוסר התנועתיות שגרמו למצב מלכתחילה. באמצעות עיסוי של הבטן והאגן ניתן להגביר את זרימת הדם לאזור, ולאפשר לגוף לפנות בקלות רבה יותר פסולת שמצטברת בו. להגברת התנועתיות של הרחם והחצוצרות יש השפעות מרחיקות לכת, למשל שיפור הפוריות, שיפור ביציאות והפחתת כאבי הגב.

האם רחם אחורית היא בהכרח בעיה?

חשוב לציין שנשים רבות בעלות רחם אחורית לא יסבלו מכך כלל ואף לא ידעו על כך. רחם אחורית היא לא בהכרח בעיה. אם יש לך סימפטומים ואת חוששת שהם קשורים לרחם האחורית כדאי לדעת שמדובר במצב שניתן לטפל בו.

גלית בראלי

גלית בראלי

מטפלת ומלמדת סובאדה - עיסוי בטן ואגן.
העיסוי תומך בנושאים הקשורים לבריאות האישה ומתאים לכל אישה המבקשת חיבור עמוק עם גופה.

אהבתן? חושבות שהטקסט יעניין מישהי שאתן אוהבות? מוזמנות לשתף

עוד מאמרים מעניינים בנושא ,

קודם
הבא