מעי רגיש – מעי רגיז

מעי רגיש - מעי רגיז

תסמונת המעי הרגיש, או הרגיז,  היא הכינוי לסימפטומים במערכת העיכול שמתבטאים בעיקר בשלשול, עצירות, כאבי בטן, בטן נפוחה וגזים.

היא אינה מהווה סיכון מבחינה בריאותית, אבל משפיעה באופן ניכר על איכות החיים של הסובלות והסובלים ממנה.

היא מתפרצת לרוב בשנות העשרים, נשים נוטות לסבול מהתסמונת הרבה יותר מגברים, ורמת הסבל שלהן לרוב גדולה יותר.

לא יודעים עדיין מה גורם לתסמונת, ולמעשה היא מאובחנת לרוב על ידי שלילת אפשרויות אחרות שיכולות לגרום לאותן תופעות.

אפשרויות כאלו יכולות לכלולרגישות ללקטוז (חלב), גלוטן (צליאק), פרוקטוז, מחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס או SIBO – צמיחת יתר של חיידקים במעי הדק.

 

מה משפיע על המעי הרגיש?

הגורמים לתסמונת אמנם לא ידועים עדיין, אך יש מספר השערות שיכולות להסביר את התופעה.

המעי הרגיש כשמו כן הוא – רגיש. הוא מגיב במהירות ללחצים, מתחים והתופעות מתגברות בהתאם. אנשים עם מעי רגיש הם הרבה פעמים אנשים שמרגישים הכל בבטן. ככל שנמצא יותר דרכים המאפשרות לנו להגיע למצב רגיעה, כך נפחית את הסימפטומים.

ברמה הגופנית הרגישות יכולה להיות מושפעת מעצב הואגוס. עצב הואגוס הוא אחד מעצבי הגולגולת, שמגיע כמעט לכל האיברים הפנימיים שלנו, ביניהם כמובן איברי מערכת העיכול. רוב העבודה שלו היא לקבל מהאיברים מידע על מה שקורה בגוף ולהעבירו למוח. בנוסף הוא גם מעביר מידע מהמוח אל האיברים. המוח שלנו יאפשר לנו לעכל בנחת, רק כשלא נשקפת לנו סכנה מיידית.  כשהעצב הזה נמצא במצב לא מאוזן הוא יכול להעביר תגובות לא מווסתות למוח, מה שישבש את תהליכי העיכול.

בנוסף, התגובה יכולה להיות קשורה בחיידקי המעיים. לכל אדם יש אוכלוסיית חיידקי מעיים יחודית לו. כשאוכלוסיית החיידקים אינה אופטימלית, העיכול שלנו יכול להפגע מכך. סביבה טובה של חיידקי מעיים קשורה קודם כל בתזונה מתאימה אך גם במצבנו הנפשי ובשמירה על סביבת מחיה בריאה, מוזנת, ונקיה עבור החיידקים שאנחנו רוצים בטובתם.

 

כיצד תורמת הסובאדה לטיפול במעי הרגיש?

עבודת העיסוי מאפשרת לכל איברי הבטן למצוא את מקומם האופטימלי והטבעי, לא להפעיל לחץ מיותר זה על זה, ולא להפריע לזרימת הדם ולניקוז הפסולת אחד של השני. הדבר מאפשר זרימה חלקה יותר, הזנה טובה ואולי אף מאפשר סביבה טובה יותר לחיידקי המעיים. כיוון שאנחנו עובדות לכל אורך מסלולו של עצב הואגוס, גם הוא יוצא נשכר מהעיסוי וניכר מתגובות המטופלות שתחושות מתח בלתי פוסקות שהיו להן בבטן מתמתנות כבר במהלך הטיפול. עבור נשים רבות הטיפול מאפשר רגיעה עמוקה. רגיעה שהמקור שלה הוא מהבטן.

נשים שמתמידות בעיסוי לאורך זמן מספרות על שיפור ניכר בסימפטומים, קיצור ההתקפים והפחתה בתדירות שלהם.

 

 

 

 

 

גלית בראלי

גלית בראלי

מטפלת ומלמדת סובאדה - עיסוי בטן ואגן.
העיסוי תומך בנושאים הקשורים לבריאות האישה ומתאים לכל אישה המבקשת חיבור עמוק עם גופה.

אהבתן? חושבות שהטקסט יעניין מישהי שאתן אוהבות? מוזמנות לשתף

עוד מאמרים מעניינים בנושא

קודם
הבא