שחלות פוליציסטיות

שחלות פוליציסטיות

תסמונת השחלות הפוליסצטיות היא הפרעה הורמונלית הפוגעת באחת מכל עשר נשים בגיל הפוריות. התסמונת מאופיינות בכמות גבוהה של הורמוני מין גבריים המופרשים מהשחלות.

כיצד מאבחנים את תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

אישה תאובחן כסובלת משחלות פוליציסטיות אם מתקיימים אצלה שניים מתוך שלושת הסימנים הבאים:
 • חוסר ביוץ לאורך זמן
 • רמות גבוהות של הורמונים גבריים בדם לאורך זמן
 • שחלות בעלות מבנה פוליציסטי – שחלות מוגדלות עם ציסטות קטנות מרובות המלאות נוזל
נשים הסובלות מהתסמונת עלולות לסבול גם מההפרעות הבאות:
 • בעיות פוריות
 • מחזורים לא סדירים, לעיתים רחוקות
 • שיעור יתר
 • אקנה
 • נשירת שיער הראש

מדוע חשוב לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות?

מלבד הפגיעה המתמדת באיכות החיים היומיומית, וההשפעה של התסמונת על פוריות האישה, נשים הסובלות מהתסמונת נמצאות בסיכון מוגבר לפתח בעיות בריאות חמורות בעתיד.
המחזורים הארוכים אצל הנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות גורמים לחשיפה גבוהה של רירית הרחם שלהן לאסטרוגן. הדבר גורם להתעבות יתר של הרירית, וכאשר הן מקבלות מחזור, המחזור יהיה כבד מאוד. לאורך שנים, החשיפה המוגברת לאסטרוגן עלולה לגרום להן לפתח את סרטן רירית הרחם.
נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה לפתח את הסינדרום המטבולי המאופיין בהשמנה בטנית, פרופיל שומני דם בעייתי, לחץ דם ותנגודת לאיסולין (מצב בו תאי הגוף לא מגיבים לאינסולין המופרש ולא מאפשרים לסוכר להכנס לתאים, ללא טיפול המצב יגיע לסוכרת סוג 2). הסינדרום המטבולי מגביר משמעותית את הסיכון ללקות בסוכרת סוג 2 ולפתח מחלות לב וכלי דם.

הטיפול התרופתי בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

הטיפול התרופתי בתיסמונת השחלות הפוליציסטיות תלוי בסימפטום שבו רוצים לטפל.
כאשר המטרה המרכזית היא להסדיר את המחזור, להפטר מאקנה, או לטפל בשיעור יתר משתמשים לרוב בגלולות למניעת היריון. הגלולות משקיטות לרוב את הסימפטומים אך כיון ששורש הבעיה לא טופל, הם עלולים להופיע מחדש עם הפסקת נטילת הגלולות.

טיפול בבעיות פריון
כאשר אישה הסובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות נתקלת בקושי להרות ופונה לרופא הנשים, הטיפול הראשוני יהיה ברוב המקרים טיפול בתרופות המעודדות ביוץ כמו איקקלומין או לטרזול. אלו כדורים הניתנים במשך חמישה ימים רצופים מהיום השלישי או החמישי למחזור ומטרתו לגרום לאישה לבייץ.
לעיתים ניתנת במקום או לפני התרופות האלו גם תרופה להפחתת רמות הסוכר בדם כמו גלוקופאז' או מטפורמין. לעיתים קרובות הפחתת רמת הסוכר בדם מביאה בפני עצמה לשיפור הסימפטומים והשגת ביוץ. שימוש ממושך בתרופות אלו עלול להביא למחסור בויטמין B12 ולכן חשוב להיות במעקב.
בחלק מהמקרים די באחת התרופות הללו או בשילוב שלהן על מנת להביא לביוץ ולעתים גם להריון אך אם לא זה המצב, התהליך עלול להסתבך ולגרור את הזוג עמוק יותר אל עולם טיפולי הפוריות.
בכל מקרה, יש חשיבות עצומה להיות במעקב של רופא נשים מומחה לפריון במהלך נטילת התרופות, גם כדי לוודא שהן פועלות את פעולתן, וגם כיון שלכל התרופות יכולות להיות תופעות לוואי משמעותיות, לטווח הקצר והארוך.

הטיפול הטבעי המשולב

הטיפול הטבעי המשולב כולל שילוב של טכניקות שונות מהרפואה המשלימה. כל אחת מהן מועילה לטיפול בתסמונת בפני עצמה והשילוב של כולן יחד מאפשר טיפול אינטנסיבי ויעיל בכל היבטי התסמונת. הטיפול הטבעי לא רק שלא מגביר את הסיכון למחלות שונות כפי שעושה הטיפול התרופותי אלא להיפך – הוא משפר את הבריאות הכללית ומפחית את הסיכון לפתח סוכרת, סרטן ומחלות לב וכלי דם בעתיד.

מרכיבי הטיפול הטבעי המשולב:

 • עיסוי רפואי של הבטן והאגן
  הסובאדה הינה טכניקה ייחודית לעיסוי בטן ואגן הפועלת לאיזון המערכת ההורמונאלית הנשית ושיפור תפקודה. באמצעות העיסוי נשפר את זרימת הדם לרחם, לחצוצרות ולשחלות ונשפר את ניקוז הפסולת מהן. הטיפול בעיסוי בטן מסייע לאיברי הרביה הנשיים לרפא את עצמם ולהגיע לתפקוד אופטימלי. עיסוי הבטן מסייע גם להתמודדות הרגשית עם התסמונת והלחצים הנלווים אליה.  הטיפול המשלים היומי שהאישה לומדת לעשות לעצמה, משפר את הקשר שלה עם הגוף, ואת הרצון הפנימי שלה להתמיד בתזונה והפעילות הגופנית החשובות כל כך לנושא.

 • תזונה מותאמת
  לתזונה נכונה חשיבות עצומה בפתרון הבעיה. הפחתת סוכרים וקמחים עומדת בבסיס התזונה המומלצת, אך יש דגשים שמתאימים אישית לנשים שונות, בהתאם למצב הבריאותי הכללי שלהן, לקשר שלהן עם הגוף, למספר הדיאטות שעשו עד עכשיו, להפרעות אכילה וכדומה.
  אחת השיטות שמתאימות מאוד לטיפול בשחלות פוליצסטיות היא "דיאטת השעורה". זוהי שיטת תזונה שפותחה במקור עבור חולי סוכרת על ידי ד"ר יוסי שבח. היא מבוססת על ידע מדעי ונסיון קליני רב. בשנים האחרונות הושגו באמצעות השיטה תוצאות מרשימות הן במצבים של סוכרת והן במצבים דומים כמו הסינדרום המטבולי, השמנת יתר וכן תסמונת השחלות הפוליציסטיות. היא מונעת תחושת רעב ואין בה הגבלה על כמות המזון הנאכל. הדיאטה מותאמת אישית לאורח החיים וההעדפות של כל מטופלת וכוללת צריכה יומית של שעורה ומוצריה, וכן קטניות, אגוזים, שקדים, דגים, ירקות, פירות ודגנים שונים. הדיאטה שמה דגש על צריכה של מזונות פונקציונלים שהם בעלי ערך להפחתת רמות הסוכר בדם.

 • צמחי מרפא
  קיימים מספר צמחי מרפא שיכולים להועיל הן להפחתת רמות הסוכר בדם והן לאיזון הורמונאלי. בשימוש ביתי כתבלינים אפשר להגביר שימוש בתבלינים כמו חילבה,זרעי כוסברה, קינמון, כורכום, ציפורן ,זעתר וקצח.
  בשימוש מקצועי ניתן להרכיב עבור כל מטופלת פורמולה מותאמת אישית שיכולה להכיל צמחים כמו שיח אברהם, עלי זית, צמח האנג'ליקה הסינית וצמח הג'ימנמה ההודי.

 • פעילות גופנית
  כמו במצבים בריאותיים רבים, פעילות גופנית היא המפתח להצלחה בטיפול. למעשה הוכח במספר מחקרים מדעיים כי שינוי תזונה ופעילות גופנית מספיקים במקרים רבים על מנת להביא לביוץ אצל נשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליצסטיות ללא שום התערבות רפואית אחרת. פעילות גופנית קבועה, לפחות חצי שעה חמש פעמים בשבוע יכולה לעשות עבורך את ההבדל. כדאי לבחור בפעילות גופנית שנעימה לך. אם זו הליכה במקום נעים,  גלישה, חתירה, ריקוד, יוגה, אומנות לחימה, שיעורי סטודיו עם מוזיקה ומורה שאת אוהבת.. כל מה שמדבר אליך וגורם לך להרגיש טוב.

גלית בראלי

גלית בראלי

מטפלת ומלמדת סובאדה - עיסוי בטן ואגן.
העיסוי תומך בנושאים הקשורים לבריאות האישה ומתאים לכל אישה המבקשת חיבור עמוק עם גופה.

אהבתן? חושבות שהטקסט יעניין מישהי שאתן אוהבות? מוזמנות לשתף

עוד מאמרים מעניינים בנושא

קודם
הבא