כשההריון המיוחל סוף סוף מגיע – עיסוי סובאדה בהריון

כשההריון מגיע סוף סוף עולים הרבה רגשות, ותחושות.

אולי זה קרה אחרי תקופה ארוכה של נסיונות להרות, אולי אחרי טיפולים מייסרים, אולי אחרי אובדנים כואבים.
אולי באופן טבעי, אולי בהפתעה, אולי בדיוק כשחשבת שזה כבר לא יכול לקרות..
יש כמובן את ההתרגשות והשמחה, אבל הרבה פעמים מתלווים אליה חששות רבים, חוסר אמונה שזה אמיתי, ולעתים גם ניתוק רגשי כדי להגן עלינו מפני אכזבה.

בטיפולי סובאדה בהריון ניתן להתחיל, אם זה מתאים לאישה, אפילו מיד עם גילוי ההריון. הם מתאימים בשלב הזה, בעיקר אם כבר קיבלת טיפולים כאלו בעת הנסיונות ואת מרגישה צורך לאפשר לגוף שלך להמשיך ולחוות את המגע המרפא והעוטף, בתקופה עמוסת רגש כזו.

בעוד חלק ניכר מהסובאדה עוסק בעיסוי בטני, במהלך ההריון כמובן שעיסוי עמוק של הבטן הוא מחוץ לתחום. המגע בבטן במהלך העיסוי הוא עדין ומלטף ומטרתו לסייע לחיבור בין האם והעובר ולהקל על מערכת העיכול ורצועות הרחם הנמתחות. לקראת הלידה מסייע העיסוי להרגיע את הרחם ולאפשר לעובר לבחור במצג אופטימלי. חלקים נרחבים של עיסוי ההריון מתמקד בעבודה על הגב והאגן כאשר האישה שוכבת על צידה ונתמכת בכריות. האישה יכולה להשאר לבושה בבגדים קלים ונוחים.

מלבד היותו טיפול נעים, מרגש, ומפנק, העיסוי מאפשר להתגבר על בעיות בריאותיות שונות הנפוצות במהלך ההריון כתוצאה מהשינויים הפזיולוגייים העוברים על הגוף במהלך הריון.

הסימפטומים בהם יכול העיסוי לסייע כוללים:
 • כאבי גב תחתון
 • כאבים בבטן התחתונה כתוצאה ממתיחת רצועות הרחם
 • כאבים בבטן העליונה ובסרעפת
 • כאבים ונימול ברגליים
 • כאבים באגן
 • סימפיזיוליזיס
 • הפרעות שינה
 • הפרעות מצב רוח
 • כאבים במפשעה
 • צרבות
 • עצירות

כאבי גב בהריון

כאבי גב הן אחת התלונות הנפוצות ביותר של הריוניות, נפוצות עד כדי כך שנשים רבות חושבות שהכאבים הם חלק בלתי נפרד מההריון. כאבי הגב נובעים מהעליה במשקל הבטן והשדיים והשינויים בעמוד השדרה כתוצאה מכך. כאבי גב יכולים לנבוע גם מלחץ של הרחם הגדלה על עצב. אחת הסיבות הפחות מוכרות לכאבי גב בהריון, היא מיקום הרחם. אישה שהרחם שלה נוטה בצורה חזקה לאחד הצדדים תסבול מכאבים חזקים בצד שנושא ברוב המשקל. הסובאדה מסייעת להחזיר את הרחם בעדינות למיקומה האופטימלי ומקלה מאוד על כאבים מסוג זה. העיסוי גם משפר את זרימת הדם לשרירי הגב ומאפשר להם להחלים ולנוח כדי להתחזק ולשאת את המשקל בצורה טובה יותר.

מומלץ מאוד לנשים הסובלות מכאבי גב בהריון להמנע מישיבה ארוכה, או מעמידה ארוכה, להמנע ככל האפשר מהרמת חפצים כבדים, או ילדים, לתרגל יוגה להריון, ולקבל עיסויים על בסיס קבוע.

צרבת בהריון

צרבת יכולה להתבטא בכאב שורף באזור החזה, בכאבים  בבטן העליונה ובתחושה של מזון ש"עולה" וחוזר למעלה. בתקופת ההריון שיעור הנשים הסובלות מצרבת עולה משמעותית, הן בגלל השינוים ההורמונליים והן בגלל השינויים הפיסיים המפעילים לחץ על מערכת העיכול. על מנת להקל על הצרבת כדאי להמנע משכיבה אחרי ארוחות, לאכול ארוחות קטנות ולהמנע משתיה בזמן הארוחה. יש נשים שהמנעות ממזונות מסויימים כמו חלב או קמח מפחיתה משמעותית את הצרבות שלהן.

סובאדה להריון מטפלת בצורה עדינה ומדוייקת בצרבות הנגרמות בגלל דחיקה של הקיבה כלפי מעלה על ידי הרחם. על ידי שיפור המנח של הרחם אנחנו מסייעות להפחית את הלחץ על מערכת העיכול, מה שלאורך זמן ירגיע את הצרבות. כיון שצרבות מוחמרות פעמים רבות על ידי מתח, וטיפולי סובאדה בהריון ידועים בהיותם מהטיפולים המרגיעים הקיימים לאם ההרה, מסייע הטיפול להפחתת הצרבות גם באמצעות הפחתת המתח של האם.

הפרעות שינה בהריון

הריוניות רבות סובלות מקשיי שינה במהלך ההריון, המחמירים ככל שההריון מתקדם. קשיי השינה יכולים לכלול יקיצה מקודמת, שינה לא איכותית, יקיצות רבות ואף קושי להרדם למרות עייפות רבה.

הפרעות השינה נובעות הן מהשינויים ההורמונליים והן מהשינוי במבנה הגוף. פעמים רבות נשים שהיו רגילות לישון על הבטן צריכות להסתגל לשינה במנח אחר ממה שהיו רגילות כל חייהן. השינויים ההורמונליים והעליה במשקל יכולים לשפיע גם על הנשימה.  אם מופיעות נחירות שלא היו בעבר, יובש בפה, עייפות מוגזמת או הפסקות נשימה, כדאי להבדק בהקדם במכון שינה כיון שלהפרעות אלה יכולה להיות השפעה על ההריון.

גורם נוסף להפרעות השינה הוא המתח הרב שנלווה פעמים רבות למהלך ההריון ולבדיקות הרבות המלוות אותו. סובאדה בהריון היא טיפול מרגיע מאוד, המאפשר לגוף להכנס לשלווה עמוקה ולכן משפר את יכולת ההרדמות ואיכות השינה. ההקלה הפיסית שמביא העיסוי מסייעת גם היא לשיפור הנשימה והפחתה בכאבים ואי נוחות שיכולים להשפיע על איכות השינה.

טיפול לאם ולעובר

סובאדה להריון מסייעת להביא את הרחם למיקום אופטימלי ולשפר את זרימת הדם אליו.מטרת הטיפול היא לאפשר אספקת דם מיטבית אל הרחם ואל העובר. העיסוי מפחית חרדות ומתחים ומחזק את הקשר בין האם לעוברה.
עיסוי ההריון מרגיע את האם ואת העובר, מפחית חרדות1 ומאפשר לאם לקבל בצורה שלמה יותר את גופה המשתנה. העיסוי תורם למצב רוח טוב יותר1 ונותן לאם אפשרות להיות נוכחת ולהתחבר בצורה טובה יותר לעוברה.

אחד הנושאים שעדיין לא מקובל לדבר עליו הוא דכאון בעת הריון. נשים רבות שמעו על דכאון אחרי לידה, והיום יותר מבעבר המודעות לנושא עולה. דכאון בעת הריון, לעומת זאת, הרבה פחות נפוץ בשיח החברתי, למרות שמעל 10% מההריוניות סובלות ממנו. נשים שעברו תקופות ארוכות של נסיונות להרות לקראת ההריון המיוחל, עלולות להרגיש אפילו יותר את הצורך להסתיר את מצבן ולא לקבל עזרה. חשוב שתדעי שאת לא לבד. התחושות שלך לגיטמיות, וחשוב לקבל את כל התמיכה שאת צריכה במצב רגיש זה.
עיסוי ההריון הוכח ככלי משמעותי ביותר בטיפול בדכאון זה. נשים שקיבלו עיסוי בנוסף לטיפול בשיחות דיווחו על מצב טוב יותר מנשים שקיבלו טיפול בשיחות בלבד2, ואף הפחיתו את הסיכון שלהן ללקות בדכאון לאחר לידה3.

 

הכנת הגוף ל VBAC

נשים רבות שתכננו לידה נרתיקית שלא התממשה, שואפות ללדת בפעם הבאה לידה נרתיקית (VBAC).

סיכויי ההצלחה של לידה נרתיקית לאחר קיסרית תלויים במידה רבה בסיבה שבגללה הוחלט על הלידה הקיסרית. אם הלידה הקיסרית שלך נבעה מ"חוסר התקדמות" או מ"אגן צר", הדבר יכול לנבוע ממצבה של עצם העצה שלך, או של עצם הזנב. תאונות ופציעות שפגעו בגב התחתון יכולים לפגוע ברצועות התומכות בעצמות התחתונות של עמוד השדרה ועל ידי כך להצר את תעלת הלידה.

טיפול באגן לקראת ההריון הבא ובמהלכו יכול להגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה שלך. טיפול סובאדה יכול לסייע גם בחיזוק הגוף ושיפור ההחלמה של הצלקת החיצונית והפנימית כתוצאה מהניתוח. כדי לשפר את הסיכויים ללידה נרתיקית, כדאי להתחיל את הטיפולים עוד לפני שמתכננים את ההריון הבא, אך גם במהלך ההריון יש הרבה שניתן לעשות.

הקלה על הלידה הצפויה

עיסוי ההריון מביא את הרחם למקומה האופטימלי ומאפשר למפרקי האגן תפקוד מקסימלי, על מנת להביא ללידה קלה יותר. כיון שמפרקי האגן הם אלו היוצרים את תעלת הלידה, יש חשיבות עצומה לכך שמצבם יהיה אופטימלי בטרם הלידה, על מנת שהתינוק יוכל, בבוא העת, לעבור בתעלת הלידה בקלות וללא הפרעות.הורמון הרלקסין המופרש במהלך ההריון נותן לנו הזדמנות נפלאה לבצע מתיחות של האגן והגב התחתון ולתקן נזקים שנגרמו לאגן במהלך החיים. נזקים אלו יכולים לנבוע מלידות קודמות קשות, פציעות, תאונות, עיסוק אינטנסיבי בספורט או ריקוד, בעיות יציבה וכדומה.

מחקרים הראו כי נשים שקיבלו עיסוי במהלך ההריון סבלו מפחות סיבוכים במהלך הלידה1.
סוזאן טולי, מיילדת בית ותיקה ומנוסה מאוד מארה"ב , עשתה, לאחר שהוסמכה כמטפלת בשיטת ארויגו, בדיקה עצמאית על היולדות שלה. היא בדקה את משך הלידה ואחוזי הפינוי לבי"ח של היולדות שלה לפני ואחרי שהתחילה לשלב עיסויי הריון של שיטת ארויגו.
התוצאות היו מרשימות ביותר. ל 53% מהיולדות בלידה ראשונה היו לידות של פחות מ-6 שעות, לעומת כ-13% מהלידות לפני תחילת השימוש בשיטה. גם שלב הלחיצות התקצר משמעותית ואצל למעלה ממחצית היולדות בלידה ראשונה נמשך פחות מחצי שעה (לעומת כרבע מהיולדות לפני תחילת השימוש בשיטה).

זרוז לידה / השראת לידה באופן טבעי

הטיפול אינו יכול לגרום להתחלת לידה כאשר התנאים אינם בשלים. כאשר התינוק והאם מוכנים ללידה, ויש משהו פזיולוגי או רגשי שעוצר אותם, הטיפול יכול בהחלט להביא לתחילת הלידה. גם כאשר לידה התחילה והיא אינה מתקדמת (למשל בירידת מים ללא צירים, או צירים קלים שהתחילו ונפסקו) הטיפול יכול לסייע להמשיך את התהליך שהחל.

היפוך עובר

הטיפול נותן כבוד רב לבחירות שמבצע התינוק, גם במצב העוברות. אם התינוק בחר להיות במצב עכוז, כנראה שיש לו סיבה טובה. הסיבה יכולה להיות אספקת דם טובה יותר במקום מסויים ברחם, מכשולים פיזיולוגיים (למשל עצם עצה הבולטת כלפי פנים וחוסמת את דרכו, חבל טבור קצר ועוד).
בעקבות הטיפולים ולאחר שיפור בתנאי הרחם, בוחרים חלק מהתינוקות להתהפך. בשום מקרה אין היפוך ידני של התינוק במהלך הטיפול, אך השיפור בתנאי הרחם והאגן, המתרחש בעקבות הטיפול, מאפשר להם להתהפך, אם הם בוחרים לעשות זאת.

שורשי הטיפול ובטיחותו

רוזיטה ארויגו למדה את עיסוי ההריון המסורתי ממיילדות במרכז אמריקה, ובעיקר ממיס הורטנס, מיילדת מיתולגית ומופלאה, בת לשושלת של מיילדות ואישה שכל כולה ידע, חוכמה והתמסרות לריפוי הנשי. רוזיטה ארויגו העמיקה ופיתחה את שיטת הטיפול. עם הזמן  מיילדות רבות בארצות הברית הכניסו את הטיפול לשגרת מעקבי ההריון שלהן כיון שהן ראו שעיסויים במהלך ההריון מביאים ללידות קצרות, קלות ויעילות יותר.
בקהילת הסובאדה הישראלית, אנחנו ממשיכות ללמוד ולהעמיק בטכניקות המסורתיות,  להבין ולדייק עבור עצמינו עוד ועוד את החוכמה והידע העתיקים.

הטיפול באישה ההרה הוא טיפול משמעותי אך עדין במיוחד, העיסוי הבטני נעשה ברכות ועדינות מירביות, ללא הפעלת לחץ על הבטן. עצמת הטיפול אינה מתקרבת אפילו ללחץ המופעל בעת בדיקת אולטרסאונד שגרתית. חלקו הגדול של העיסוי הוא עיסוי גב ואגן,  המתבצע כאשר האישה שוכבת על צידה ונתמכת בכריות.

כדי שעיסוי ההריון יהיה יעל ובטוח, הוא חייב להתבצע על ידי מטפלת שהוסמכה ספציפית לעיסוי זה. מטפלת מנוסה שהוסמכה לעיסוי הריון יודעת מתי מותר ומתי אסור לבצע את העיסוי, וכן באלו אזורי גוף ובאיזה רמת לחץ מותר לעבוד בכל אחד משלבי ההריון.
עיסוי הריון אינו מומלץ במצבים הבאים, אלא באישור רופא:
 • צוואר מקוצר
 • רעלת הריון
 • לידה מוקדמת בעבר
 • צירים מוקדמים במהלך ההריון
 • לחץ דם גבוה, בצקות קשות או כאבי ראש פתאומיים ולא מוסברים

מקורות

 1. Field, T. (1999). Pregnant Women Benefit From Massage Therapy. Journal of Psychosomatic Obstetrics and Gynaecology, Mar;20(1):31-8.
 2. Field, T., Deed, O., Diego, M., Gualer, A., Sullivan, S., Wilson, D. & Nearing, G. (2009). Benefits of combining massage therapy with group interpersonal psychotherapy in prenatally depressed women. Journal of Bodywork and Movement Therapies, 13, 297-303.
 3. Field TMD, Hernandez-Reif M, Deeds O and Figueiredo B (in press) Pregnancy massage reduces prematurity, low birthweight and postpartum depression.Infant Behavior & Development.

 

גלית בראלי

גלית בראלי

מטפלת ומלמדת סובאדה - עיסוי בטן ואגן.
העיסוי תומך בנושאים הקשורים לבריאות האישה ומתאים לכל אישה המבקשת חיבור עמוק עם גופה.

אהבתן? חושבות שהטקסט יעניין מישהי שאתן אוהבות? מוזמנות לשתף

עוד מאמרים מעניינים בנושא

קודם
הבא