צוואר הרחם -שומר הסף

צוואר הרחם - שומר הסף

המילים על צוואר הרחם נכתבות מתוכי כבר חודשים ארוכים
אבל צוואר הרחם כמו צוואר רחם, נפתח בדיוק בזמן המתאים.
לא רגע אחד לפני או אחרי.
יש משהו עוצמתי במיוחד באיבר הזה. עוצמה שלא באה לידי ביטוי בגודל, או בצורה שלו
צוואר הרחם הוא החלק של הרחם שנמצא בתוך הנרתיק.
ככזה, הוא פוגש כל מה שנכנס לנרתיק שלנו במהלך חיינו
אם זה טמפון , ספקולום, אצבע, מטמר אולטרסאונד, איבר מין, קונדום, זרע, שטיפה וגינלית. כל דבר שאי פעם נכנס לנרתיק שלנו, אם בחרנו בכך ואם לא, אם היינו מוכנות לכך, ואם לא, פוגש פגישה אינטימית את צוואר הרחם שלנו.
והוא נמצא שם הצוואר, כשומר הסף. מוודא ששום דבר שלא צריך להגיע לרחם שלנו, לא יגע בה.
בזמן הביוץ הוא מסנן את הזרעונים שמגיעים לפתחו. רק המתאימים ביותר מורשים לעבור אל תוך הרחם.
הוא שומר על הרחם גם מבפנים, מאפשר לדם הווסת למצוא את דרכו החוצה, בזמנו.
מאפשר לתינוק להיוולד, בזמנו.
צוואר הרחם שלנו הוא איבר עצבי רגיש ביותר. הוא מעוצבב בין השאר על ידי עצב הואגוס המקשר אותו עם גזע המוח, ועובר גם דרך הגרון ומיתרי הקול, הלב, הסרעפת ואיברים רבים נוספים.
לעצב הואגוס השפעות התנהגותיות ורגשיות רבות מספור, בין היתר בזכות השפעתו על האוקסיטוצין – הורמון האהבה.
נשים יכולות לחוות אורגזמות עוצמתיות ביותר באמצעות גירוי של צוואר הרחם. זוהי אורגזמה שמתאפשרת באמצעות עצב הוואגוס ואינה עוברת כלל דרך עצבי עמוד השדרה.
גם נשים עם שיתוק, שאינן יכולות לחוות תחושה בפות שלהן, יכולות במקרים רבים להגיע לאורגזמה דרך גירוי של צוואר הרחם.
אצל חלק מהנשים המגע בצוואר הרחם הוא מגע מכאיב, ולפני שאפשר לחוות את ההנאה דרכו, יש צורך לשכך ולרכך את הכאב האצור בו.

משמעות הקריאה

כאשר צוואר הרחם שלנו קורא לנו להתייחס אליו, אם זה בכאב, בדימום, בבדיקת פאפ שאינה תקינה, יכולה להיות לקריאה הזו משמעויות רבות.
על כל אישה לחקור בעצמה, מתוך היכרות עם ההסטוריה שלה, עם המצב הנוכחי שלה, הפיזי הרגשי, מה מבקש העומד בשער הרחם לומר לה.
למרות שאין תשובה אחת שנכונה לכל הנשים, ישנם כיוונים שעולים לעתים קרובות יותר מאחרים. אני מביאה אותם כאן כדי לאפשר להתחיל דיאלוג כלשהו עם צוואר הרחם ואולי מתוך הדיאלוג, למצוא את התשובה שלך.

האם הקריאה של צוואר הרחם היא קריאה להפסיק להכניס לנרתיק את מה שלא מתאים שיכנס לשם? אולי בקשה להסכים להחזיק את הזכרון של מה שאפשרתי להכניס לשם בעבר מבלי לדעת? אולי להכיר במה שנכנס לשם כנגד רצוני?
לתת מקום, להביא ריפוי באמצעות הכרה במה שיש.
לפעמים הצוואר כואב דווקא את מה שהוצאתי דרכו. אולי לידה שבה דחקו בו בכח להפתח, או עובר שלא התפתח, או שבחרתי שלא להביאו לחיים של סבל. לפעמים זה העובר שבחרתי להפרד ממנו כיוון שהגיע בזמן בו לא יכולתי להתמסר לגידולו.
אולי מדובר בכלל  בווסת מביכה, או קשה, שבה עשיתי ככל יכולתי כדי לסגור אותו ולא לאפשר לו להוציא את הדם.
לתת מקום לזכרונות, למי שהייתי אז, למי שאני היום.

במקרים לא מעטים, צוואר הרחם קורא דווקא לנשים שכבר עשו דרך ארוכה של עבודה רגשית ורוחנית. נשים שעיבדו חוויות, שלמדו, הכירו ועבדו על גבולות ועל השמירה עליהם.
במקרים כאלו, הבקשה היא לעתים לתשומת לב עדינה יותר לפרטים. לשמוע את הקריאה האישית. לחשוב על צוואר הרחם, ועל שלל תפקידיו, להתחבר פנימה ולהתבונן.
באיזה מקומות אני יכולה לדייק עוד את העבודה שאני עושה. אולי הגנתי יותר מדי והפכתי את השומר שלי לחומה בלתי עבירה? אולי עכשיו הגיע זמנו להפתח מעט לעולם?
אולי יש שם עוד זכרון, או נושא שאצרתי בצוואר, משהו שאני מתחמקת כבר שנים מלגעת בו. אולי עכשיו הגיע הרגע שבו הרחם שלי מעודדת אותי ואומרת – הגיע הזמן. את יכולה.
אולי זהו הזמן של הצוואר להפתח לעולם ולהביא אליו עוד משהו משלי, משהו שיצרתי מתוכי. משהו שיאפשר לי להשמיע את הקול שלי באופן צלול וברור יותר. (עצב הואגוס מקשר בין היתר בין צוואר הרחם לבין הצוואר ומיתרי הקול).

לגעת בצוואר הרחם

צוואר הרחם הוא החלק של הרחם שלנו שאנחנו יכולות לבוא איתו במגע ישיר. זוהי עבודה עמוקה ומשמעותית. כדאי מאוד לעשות אותה כשאת נמצאת בתוך מסגרת של טיפול, כדי שאם יעלו דברים שיהיו קשים להתמודדות, יהיה לך מול מי לעבד אותם.
אם נכניס אצבע לעומק הנרתיק נוכל לפגוש בו. יהיה לנו קל יותר לחוש בצוואר הרחם שלנו בתקופות שבהן אנחנו לא פוריות. עבור רוב הנשים זה אומר לפני הווסת, או מיד אחריה. בזמן הזה צוואר הרחם נמצא נמוך יותר, והוא מעט נוקשה יותר. אנחנו מחפשות מעין כיפה בקוטר של כסנטימטר וחצי או שניים, לעתים נוכל לחוש במעין גומה במרכז הכיפה .
רוב הנשים יחושו בצוואר הרחם שלהן קרוב לקיר הפנימי של הנרתיק (בצד שקרוב יותר לבטן מאשר לגב).
חשוב לעשות זאת בידיים ולב נקיים. אם יש לנו חשש מכך, כנראה שעוד לא הגיע הזמן. קחי את כל הזמן שאת צריכה לחשוב על הרעיון, עד שהוא ירגיש לך אפשרי לביצוע. אל תדחקי בעצמך. את יכולה בינתיים לדמיין את עצמך נוגעת בו, ולשים לב מה עולה בך מתוך כך.
זכרי שכל מה שקשור בצוואר הרחם, יש לו תזמון משלו.
כשיגיע הזמן, ותמצאי את עצמך במגע ישיר של עור לעור עם הרחם שלך,
קחי שוב את הזמן להיות שם, בנוכחות רכה ועדינה. שימי לב לתחושות שעולות מהמגע, בצוואר עצמו ובשאר חלקי גופך. שימי לב למחשבות, תמונות, דמויות שעולות. או לא עולות. גם אם עולה משהו מוזר שמרגיש לך לא קשור בכלל, רשמי לך מה עלה. לעתים עם הזמן, הסיפור יתבהר.
כשצוואר הרחם שלך קורא לך, הוא מבקש ממך לתת הזדמנות לאינטימיות עמוקה עם עצמך. אינטימיות שיכולה פעמים רבות, להביא איתה אינספור מתנות לחייך ולבריאותך.

המילים שלי נכתבות בלשון אישה אך מכוונות לכל המגדרים

אהבת? מוזמנת לשתף

גלית בראלי

גלית בראלי

מטפלת ומלמדת סובאדה - עיסוי בטן ואגן. העיסוי תומך בנושאים הקשורים לבריאות האישה, ומתאים לכל אישה המבקשת חיבור עמוק עם גופה.

במה אני מטפלת?

פוריות
אנדומרטיוזיס
המחזור החודשי
גיל המעבר
מערכת העיכול
סדנאות והרצאות סובאדה

עוד מהבלוג שלי - הבטן הנשית

קודם
הבא